Judges: Dogs: Mrs J Rout (Shaytell)   Bitches: Mrs J Rodda (Teramour)

South of England Irish Setter Club
Championship Show
16 July 2017

Judges: Dogs: Mrs J Rout (Shaytell)   Bitches: Mrs J Rodda (Teramour)
Entry: 174 Dogs
~~~~~

View at Bardonhill on Smugmug


Winning the Dog Challenge Certificate followed by Best In Show
Congratulations to Hudson, owned by Shaun and Julie Nicholls
JRL160717i8812BIS DELSANTO SNOWSTORM
Delsanto Snowstorm Sh.CM
~~~~
The Bitch Challenge Certificate, Best Veteran in Show and Reserve Best in Show
was awarded to Gracie owned by Brian and Norma Limpus
SEISC bitchCC 2017 0B5A6583
Sh Ch Shenanagin Shes the one for Karidell JW
Congratulations
~~~~~
The Res. Bitch CC was awarded to Gill Bye with
JRL160717i8804 BCC BV RBIS SHENANAGIN SHES THE ONE FOR KARIDELL  RBCC COVARNEY EVERLASTING LOVE
Covarney Everlasting Love at Bluebyeyou (R)
~~~~~
The Res. Dog CC was awarded to Noodle
owned by Jeremy Bott and Dee Milligan-Bott
JRL160717i8789SC8789 RDCC  DCC THENDARA POT NOODLE  DELSANTO SNOWSTORM
Sh.Ch. Thendara Pot Noodle JW (L)
~~~~~
Best Puppy Dog and Best Puppy in Show
was awarded to Gaye O'Connor and Lyn Muir with Joseph
JRL160717i8808 GWENDARIFF IM COMIN OUT
Gwendariff I'm Comin Out
~~~~~
Best Puppy Bitch was awarded to Judi Frampton with
JRL160717i8763 BBP STRATHMEAD NOELLA
Strathmead Noella
~~~~~
Best Veteran Dog was awarded to Woody
owned by Elaine and Andy Gratton
woody seisc 160717 newsham 0B5A6600
Sh.Ch. Bardonhill Floating Moon into Glenlaine JW
~~~~~
Full Results on www.seisc.co.uk website
~~~~~
More Photos and slideshow  to follow 
~~~~~
Congratulations to All The Winners

Photos kindly supplied by Jean Lippet and Ian Newsham



Results

Judges: DOGS: MRS J ROUT (Shaytell)

BITCHES: MRS J RODDA (Teramour)

REFEREE: MRS C STEVENSON (Lochlorien)

BIS - DELSANTO SNOW STORM ShCM

RBIS - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL BPIS - STRATHEMEAD NOELLA BVIS - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL

DOGS

CC - DELSANTO SNOW STORM ShCM

RCC - Sh Ch THENDARA POT NOODLE

BPD - GWENDARIFF I'M COMIN OUT

BVD - Sh Ch BARDONHILL FLOATING MOON INTO GLENLAINE J.W. ShCM


Minor Puppy Dog

1st. Harreds Trevor - Mr P. J. Hall

2nd. Sutersett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby

3rd. Harreds Tobie Of Blaysdell - Mr. A. L. & Mrs S. A. Gardiner

4th. Harreds Trooper - Mrs L. Fitzmaurice

5th. Swiftlark Second Thoughts - Mrs S. S. Corless

Puppy Dog

1st. Gwendariff I'm Comin Out - Mrs. L. Muir & Mrs G. O'Connor

2nd. Kerrimere Classique - Mrs J. M. Lorrimer

3rd. Oakdene Phénoménal With Thendara (Imp Bel) NAF TAF - Mrs S. Byard, Mrs D. Milligan-Bott & Mrs A. Lauwers

4th. Sutersett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby

Junior Dog

1st. Pawsword Priceless To Kerryfair J.W.- Mrs S. E. Chorley-Newton & Miss K. A. Chorley

2nd. Covarney Everyone Knows - Mr H. O. & Mrs E. J. Hutchings

3rd. Orlanset The Loner - Mr D. & Mrs K. M. Hemmings

4th. Quensha Starman Aboard Orstone - Mr P. F. & Mrs J. Kniveton & Mr A. Allen

5th. Gwendariff Pink Floyd - Mrs R. Jones

6th. Oakdene Phénoménal With Thendara (Imp Bel) NAF TAF - Mrs S. Byard, Mrs D. Milligan-Bott & Mrs A. Lauwers

7th. Brabrook Masterpiece At Firefall - Mrs L. C. Savage

Yearling Dog

1st. Riverbrue Altissimo At Aoibheanne - Miss E. S. Ciechonska

2nd. Anlory Aidan J.W. - Miss J. A. C. Greenan

3rd. Quensha Starman Aboard Orstone - Mr P. F. & Mrs J. Kniveton & Mr A. Allen

4th. Lynwood Love Potion For Haverley - Miss A. Dufrat

5th. Strathmead Huckleberry - Mrs J. P. Russell

Maiden Dog

1st. Gwendariff I'm Comin Out - Mrs. L. Muir & Mrs G. O'Connor

2nd. Oakdene Phénoménal With Thendara (Imp Bel) NAF TAF - Mrs S. Byard, Mrs D. Milligan-Bott & Mrs A. Lauwers

3rd. Sutersett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby

4th. Brabrook Masterpiece At Firefall - Mrs L. C. Savage

Novice Dog

1st. Sutersett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby

Undergraduate Dog

1st. Kerrydown Odds On - Mrs G. R. Partridge

2nd. Quensha Starman Aboard Orstone - Mr P. F. & Mrs J. Kniveton & Mr A. Allen

3rd. Pawsword Prairie Wind - Mr P. & Mrs F. Davis

4th. Tredura Val Verdi - Miss J. Childs

5th Thendara The Watchmaker - Ms S. Pym

6th Kerrimere Irresistable - Mrs G. V. Weir

Graduate Dog

1st. Kerrimere Indiscreet - Mr J. E. Sharman & Mrs C. A. Jennings

2nd. Bardonhill Snow Wolf With Glenlaine - Mr A. P. & Mrs E. C. Gratton

3rd. Anlory Tamhil - Miss J. M. Childs

4th. Wyldfire Declan For Itchenwych - Mrs G. J. Horrocks

5th. Romarne Under Orders J.W. - Mr S. & Mrs J. L. Nicholls

6th. Sandstream Just A Breeze - Miss B. Hoskins

Postgraduate Dog

1st. Gwendariff Justin Thyme J.W. - Mrs G. Hyslop

2nd. Covarney Flapjack - Mr G. T. & Mrs K. E. B. Condron & Mr K. Pullen & Miss J. Atkin

3rd. Kerrimere Charismatic J.W.- Mrs J. M. Lorrimer

4th. Harreds Harlie Of Blaysdell - Mr A. L. & Mrs S. A. Gardiner

5th. Hot Sensations Orstone Cowboy J.W. (Imp Swe) - Mrs J. Kniveton

6th. Karidell Prince Charming - Mr B. A. & Mrs N. G. Limpus

7th. Millcroft Moon Riot - Mr C. & Mrs C. Andrews

Minor Limit Dog

1st. Caskeys Mischief Of Stylersetts J.W. - Mr K. & Mrs L. R. Macaulay

2nd. Balintyne Just For You - Mr D. J. Bell & Mrs G. Barker-Bell

3rd. Covarney Macaroon - Mr D. G. & Mrs H. C. Condron & Mrs A. Needs

4th. Gwendariff Unknown Soldier J.W. - Mesdames C. R. & A. Longbottom & Mrs D. Stewart-Ritchie

5th. Aoibheanne's Rough Diamond With Shushana J.W. - Mr & Mrs H. Cohen

6th. Kerrydown Night Hawk - Mrs G. R. Partridge

7th. Brinara Independant - Mrs L. & Mr J. Fitzmaurice

Mid Limit Dog

1st. Delsanto Snow Storm ShCM - Mr S. & Mrs J. L. Nicholls

2nd. Suteresett Mr Uppity - Mrs L. Gilks

3rd. Romarne Taittinger J.W. - Mrs L. A. Muir

4th. Gwendariff The Ringmaster At Firefall - Mrs L. C. Savage

5th. Staratlanta Elliott ShCM - Misses N. A. Rosie & S. Tupper

6th. Deevonville El Condor Passa - Mrs G. V. Weir

7th. Orlanset The Rocker J.W. - Mr D. & Mrs K. M. Hemmings

Limit Dog

1st. Amblin's Sweet William - Mrs P. I. Mitchell

2nd. Millcroft Chase The Moon To Shanoah - Miss J. Walsh & Mrs S. Foster

3rd. Brinara Private Eye - Mr G. S. C. & Mrs J. B. Axon

4th. Lanstara Spring Moon - Mr G. & Mrs D. Rowbottom

5th. Gwendariff The Specialist - Mrs G. Hyslop

6th. Deevonville Santana ShCM - Mrs D. G. Heppell

7th. Lynwood Lark In The Dark J.W. - Mr R. G. & Miss H. K. Boutell & Mr J. A. Burbridge

Open Dog

1st. Sh Ch Thendara Pot Noodle - Mrs D. Milligan-Bott & Mr J. N. Bott

2nd. Caispern Lorenzo With Shushana J.W. ShCM - Mr & Mrs H. Cohen

3rd. Caispern Polonius - Mrs G. O'Connor

4th. Int Ch/Ned Ch Chase Cinammons (ATC AR00923NLD) - Aylien Oei

5th. Gwendariff The Specialist - Mrs G. Hyslop

6th. Aust Sup Ch Glengray Moonlover (ATC AU01273AUS) - Mr V. Gray

Veteran Dog

1st. Sh Ch Bardonhill Floating Moon Into Glenlaine J.W. ShCM - Mr A. P. & E. C. Grattan

2nd. Sh Ch Suteresett Milky Way With Scarletti J.W. - Mrs T. & Miss G. Gisby & Mrs R. J. Pike

3rd. Brinara Back In The Running - Mr G. S. C. & Mrs J. B. Axon

4th. Sh Ch Harvancourt Harlem At Jacingail - Mr K. E. Pullen & Miss J. Atkin

5th. Blaysdell Kieran - Mr A. L. & Mrs S. A. Gardiner

6th. Lyrasett Discovery - Miss J. Childs

BITCHES

CC - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL RCC - COVARNEY EVERLASTING LOVE AT BLUEBYEYOU BPB - STRATHMEAD NOELLA BVB - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL

Minor Puppy Bitch

1st. Strathmead Noella - Mrs J. Frampton

2nd. Covarney Lil'Pickle - Mr G. T. & Mrs K. E. B. Condron

3rd. Staratlanta Je T'Adore Paris - Ms M. J. E. Anthony & Mr R. A. Stuart

4th. Glenlaine Mrs Tiggy Winkle - Mr A. P. & Mrs E. C. Gratton

5th. Swiftlark Second Nature - Mrs S. S. Corless

Puppy Bitch

1st. Ixia Rainbow Brite - Mr R. G. Boutell & Mr J. A. Burbridge & Miss H. K. Boutell

2nd. Staratlanta Je T'Adore Paris - Ms M. J. E. Anthony & Mr R. A. Stuart

3rd. Glenaine Mrs Tiggy Winkle - Mr A. P. & Mrs E. C. Gratton

4th. Swiftlark Second Nature - Mrs S. S. Corless

Junior Bitch

1st. Covarney Everlasting Love At Bluebyeyou - Mrs G. Bye

2nd. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

3rd. Riverbrue Ophelia At Glennara - Mrs K. A. Hall

4th. Twoacres Promise Of Spring With Avacet - Mrs M. A. Elkins

5th. Romarne April Showers - Mrs L. Muir

6th. Dubliner Canberra (ATC AU01311SWE) -

7th. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

Yearling Bitch

1st. Covarney Everlasting Love At Bluebyeyou - Mrs G. Bye

2nd. Susie Snapshot By Thendara J.W. - Mrs D. Milligan-Bott & Mr J. N. Bott & Mrs S. A. Morriss-Begg

3rd. Anlory Carignan J.W. - Mr N. C. Naylor & Miss J. Morrison

4th. Twoacres Promise Of Spring With Avacet - Mrs M. A. Elkins

5th. Covarney Lil'Diva - Mesdames J. Phillips & K. Condron

6th. Covarney Lil'Minx - Mr G. T. & Mrs K. E. B. Condron

7th. Dairis Empress Eris - Mrs D. Gyedu

Maiden Bitch

1st. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

2nd. Dairis Empress Eris - Mrs D. Gyedu

3rd. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

4th. Heathclare Fancy Time At Vanders - Mrs J. C. Howatson

Novice Bitch

1st. Covarney Everlasting Love At Bluebyeyou - Mrs G. Bye

2nd. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

3rd. Twoacres Promise Of Spring With Avacet - Mrs M. A. Elkins

4th. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

5th. Heathclare Fancy Time At Vanders - Mrs J. C. Howatson

Debutant Bitch

1st. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

2nd. Dairis Empress Eris - Mrs D. Gyedu

3rd. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

Undergraduate Bitch

1st. Bardonhill Endless Love To Kerryfair - Mrs S. E. Chorley-Newton & Miss K. A. Chorley

2nd. Anlory Amelia - Mr N. C. Naylor & Miss J. Morrison

3rd. Delsanto Miss Daisy - Mrs C. A. Sheldon

Graduate Bitch

1st. Harreds Hettie - Mr P. J. Hall

2nd. Bardonhill Uptown Girl - Mrs J. E. Carter

3rd. Hazelbeck Blue Phoenix Rises From Deaconara - Mr R. D. & Mrs P. R. Morgan

4th. Gwendariff We'll Remeberu J.W. - Mr P. Milby & Mrs D. Stewart-Ritchie

5th. Sandstream Summer Breeze J.W. - Miss S. A. Waterton

6th. Brinara Lowri J.W.- Mesdames B. D. Berry & L. Morris

Postgraduate Bitch

1st. Millcroft Scarlet Moon - Mr C. & Mrs C. Andrews

2nd. Clonageera Walk In The Sun - Mr D. B. J. & Mrs L. J. Fauvrelle

3rd. Marzanne China In Your Hand - Mrs M. A. Hadfield

4th. Gwendariff Nutmeg - Mrs R. Jones

5th. Karidell Emerald Princess - Mr B. A. & Mrs N. G. Limpus

6th. Tarandell Maddison Dream - Miss K. A. Lewis

7th. Anlory Corbieres J.W. - Mr N. C. Naylor & Miss J, Morrison

Minor Limit Bitch

1st. Clonageera Love Is Real - Mrs P. Rutherford & Mr R. Judge & Mrs J. & Mr J. Lippett

2nd. Kerryfair Rhosyn - Mrs R. Jones

3rd. Berfield Kaesha - Mrs B. J. Kay

4th. Swiftlark First Edition - Mrs S. S. Corless

Mid Limit Bitch

1st. Suteresett Once Upon A Dream - Mrs T. & Miss G. Gisby

2nd. Heathclare Que Sera Sera - Miss C. J. Prangle

3rd. Kerrydown Octavia - Mrs G. R. Partridge

Limit Bitch

1st. Thendara Chasing Boys To Sumaric - Mesdames S. A. Morriss-Begg & D. Milligan-Bott & Mr J. N. Bott

2nd. Redclyst Aura - Mr D. G. & Mrs P. A. Pike

3rd. Gwendariff Such A Carry On At Bardonhill J.W. - Mrs M. Bott

4th. Ixia Ever Hopeful - Mr R. G. Boutell & Mr J. A. Burbridge & Miss H. K. Boutell

5th. Brinara Vanity Fair J.W. - Mesdames D. B. Berry & L. Morris

6th. Tarandell Rocher's Desire - Miss K. A. Lewis

Open Bitch

1st. Sh Ch/Int Ch Fairhaven Louise Mountbatten At Braidmount (Imp Swe) - Miss M. Hunter & Mr W. Brown

2nd. Sh Ch Bardonhill Please Don't Tease Quensha J.W. - Messrs R. P. Bott & A. C. Allen & Mrs A. H. Morgan

3rd. Windy Fairy Redweed (ATC AR01386CZE) - Mrs W. A. Duijnkerke

4th. Anlory Water Nymph At Berfield - Mrs B. J. Kay

5th. Cataluna Betcha By Golly Wow - Mrs D. & Mr K. Broadgate

Veteran Bitch

1st. Sh Ch Shenanagin She's The One For Karidell J.W. - Mr B. A. & Mrs N. G. Limpus

2nd. Riverman Beat The Boys - Mrs D. & Mr K. Broadgate

Brace

1st. Broadgate

2nd. Childs

3rd. Corless