Judges: Mrs Marita Bott (Bardonhill) - dogs Mrs Rita Pike (Scarletti) – bitches

Irish Setter Association, England
6 October 2018

Judges: Mrs Marita Bott (Bardonhill) - dogs
Mrs Rita Pike (Scarletti) – bitches
Entry:


Main Results:
Best in Show Sh Ch Bardonhill Please Don’t Tease Quensha JW
RBIS Sh Ch Copper’s War of Roses
BOS Sh Ch Copper’s War of Roses
Best Puppy in Show Gwendariff Ucan’t MissMe
Best Veteran In Show Sh Ch Anlory Carinena JW
Dog CC Sh Ch Copper’s War of Roses
Dog RCC Riverbrue Altissimo at Aoibheanne JW
Best Puppy Dog Gwendariff Ucan’t MissMe
Best Veteran Dog Kerryfair Gets Lucky Over Amberlight JW
Bitch CC Sh Ch Bardonhill Please Don’t Tease Quensha JW
Bitch RCC Sh Ch Forfarian Hey Sexy Lady JW
Best Puppy Bitch Gwendariff Gooseberry Fool
Best Veteran Bitch Sh Ch Anlory Carinena JW


Class Results:
Class 1 Minor Puppy Dog (3 Entries, 0 Absent)
1st Gwendariff Ucan’t MissMe
2nd Gwendariff I’m Fool Proof
3rd Gwendariff Ur Going Places
Class 2 Puppy Dog (5 Entries, 2 Absent)
1st Kerryfair Love On The Rocks Amberlight
2nd Jetsetter Calvin Klein
3rd Braidmount Come To Me
Class 3 Junior Dog (9 Entries, 1 Absent)
1st Lynwood Hocus Pocus at Settersoli
2nd Newgay Oban
3rd Gwendariff Willy Wont He
4th Staratlantas Out A Time
5th Lynwood Heypresto Kedalita
6th Teleri Summer Nights
7th Danaway Desert Song
Class 4 Yearling Dog (13 Entries, 1 Absent)
1st Lynwood Hocus Pocus at Settersoli
2nd Vicary’s Part Time Lover
3rd Kerrimere Classique JW
4th Wynjill Snap Dragon
5th Suteresett King Of Hearts JW
6th Harreds Trooper
7th Glenlaine Squirrel Nutkinn at Valasarch
Class 5 Special Beginners Dog (9 Entries, 1 Absent)
1st Lynwood Hocus Pocus at Settersoli
2nd Gwendariff Here I Come
3rd Gwendariff The Ringmaster at Firefall
4th Harreds Trooper
5th Swiftlark First Knight
6th Gwendariff Willy Wont He
7th Teleri Summer Nights
Class 6 Maiden Dog (3 Entries, 1 Absent)
1st Teleri Summer Night
2nd Danaway Desert Song
Class 7 Novice Dog (3 Entries, 0 Absent)
1st Gwendariff Willy Wont He
2nd Danaway Desert Song
3rd Swiftlark Second To None With Magembay
Class 8 Undergraduate Dog (8 Entries, 3 Absent)
1st Gwendariff Here I Come
2nd Gwendariff In The Limelight With Gilliegrae
3rd Penwyn Mississipi Moon
4th Brabrook Masterpiece at Firefall
5th Brinara Iago
Class 9 Graduate Dog (8 Entries, 2 Absent)
1st Gwendariff I’m Comin Out JW
2nd Copper’s Riddarsporre
3rd Caskeys Solar Eclipse at Bluespring
4th Diervilla Zen Power
5th Jonola Moonshine
6th Penwyn Mississipi Moon
Class 10 Post Graduate Dog (12 Entries, 2 Absent)
1st Riverbrue Altissimo at Aoibheanne JW
2nd Kerrimere Indiscreet
3rd Covarney Flapjack
4th Kerrimere irresistible
5th Strathmead Huckleberry of Settesoli
6th Oakdene Phenomenal with Thendara
7th Danaway Dallas
Class 11 Minor Limit Dog (4 Entries, 0 Absent)
1st Pawsword Prarie Wind JW
2nd Kerrydown Odds On
3rd Seowns Biscuit
4th Swiftlark First Knight
Class 12 Mid Limit Dog (9 Entries, 1 Absent)
1st Suteresett Rebel Rouser In Balbriggan JW
2nd Kerrydown One Man
3rd Deevonville Santana ShCM
4th Aoibheanne’s Rough Diamond with Shushana JW
5th Gwendariff PS I Love You Bonhomie
6th Deevonville El Condor Passa
7th Glimmer Noblesse Be Taken Seriously
Class 13 Limit Dog (8 Entries, 1 Absent)
1st Covarney Macaroon ShCM
2nd Gwendariff Unknown Soldier JW
3rd Orlansett The Rocker JW
4th Kerrimere Charismatic JW
5th Margretwoods Gobstopper JW ShCM
6th Millcroft Moon Riot
7th Glimmer Noblesse Be Taken Seriously
Class 14 Open Dog (7 Entries, 3 Absent)
1st Sh Ch Copper’s War of Roses
2nd Sh Ch Forfarian I’m Sexy An I Know It JW
3rd Sh Ch Amblin’s Sweet William
4th Sh Ch Riverwood Kazatchok with Porschet JW
Class 15 Veteran Dog (6 Entries, 2 Absent)
1st Kerryfair Gets Lucky Over Amberlight JW
2nd Sk/H/MC Ch Garden Stars Red Bull
3rd Delsanto Snow Storm ShCM
4th Caispern Lorenzo with Shushana JW ShCM
Class 16 Special Field Trial Dog (1 Entry)
1st Kedalita Haribo
Class 17 Minor Puppy Bitch (10 Entries, 3 Absent)
1st Gwendariff Gooseberry Fool
2nd Coppers Winter Rose
3rd Lanstara Ruby Slippers
4th Twoacres Destiny
5th Lanstara Scarlet Ribbons
6th Lanstara Red Dress
7th Gwendariff is Foolin Around
Class 18 Puppy Bitch (3 Entries, 2 Absent)
1st Cloonmanna Cassia
Class 19 Junior Bitch (13 Entries, 2 Absent)
1st Jonola Firebird
2nd Kerrimere Red Ribbon
3rd Teleri Indian Summer JW
4th Marlland Change of Heart
5th Gwendariff Its Numero Uno at Bonhomie
6th Gwendariff Hot Ticket
7th Gwendariff Just The Ticket for Lochindorb
Class 20 Yearling Bitch (7 Entries, 2 Absent)
1st Ixia Rainbow Brite
2nd Romarne Galway Girl at Astleyview JW
3rd Glennara Cilleigne Dervla JW
4th Gwendariff Chilli Powder
5th Newgay Oonagh
Class 21 Special Beginners Bitch (7 Entries, 1 Absent)
1st Gwendariff Hot Ticket
2nd Gwendariff Chilli Powder
3rd Astleyview Elegant I Am
4th Joanma’s Pandora at Millsett
5th Swiftlark First Lady
6th Cloonmanna Cassia
Class 22 Maiden Bitch (2 Entries, 1 Absent)
1st Jonola Firebird
Class 23 Novice Bitch (4 Entries, 1 Absent)
1st Kerrimere Red Ribbon
2nd Swiftlark Second Nature
3rd Gwendariff Hot Ticket
Class 24 Undergraduate Bitch (6 Entries, 2 Absent)
1st Ixia Rainbow Brite
2nd Orlanset Ready For Love
3rd Orlanset Foxy Lady
4th Penwyn Rainbows End
Class 25 Graduate Bitch (15 Entries, 2 Absent)
1st Riverbrue Keepsake
2nd Crimpington Flirtini to Henaleas JW
3rd Anlory Carignan JW
4th Delsanto Miss Freya
5th Ixia Rainbow Brite
6th Pawsword Peppermint for Kerryfair
7th Jonola So Hot Over Clereleys
Class 26 Post Graduate Bitch (15 Entries, 5 Absent)
1st Covarney Lil’ Minx
2nd Twoacres Promise of Spring with Avacet
3rd Riverbrue Ophelia at Glennara JW
4th Jonola Magic Moment
5th Gwendariff Rainbow Goddess at Lochindorb
6th Strathmead Mulberry
7th Balintyne Just You Just Me
Class 27 Minor Limit Bitch (6 Entries, 1 Absent)
1st Anlory Amelia
2nd Lochlorien True Detective Is Andley
3rd Summertime Blues for Covarney
4th Swiftlark First Edition
Class 28 Mid Limit Bitch (3 Entries, 1 Absent)
1st Quensha Tumble and Twirl JW
2nd Bardonhill Rita Skeeter at Coppersheen
Class 29 Limit Bitch (4 Entries, 2 Absent)
1st Lochlorien Scully Foxes Andley
2nd Millcroft Scarlet Moon
Class 30 Open Bitch (7 Entries, 1 Absent)
1st Sh Ch Barodnhill Please Don’t Tease Quensha JW
2nd Sh Ch Forfarian Hey Sexy Lady JW
3rd Dreamerlis Regal Jodie from Deneil
4th Thendara Chasing Boys to Sumaric
5th Sh Ch Shandwick Love In A Mist For Teleri JW
6th Sk/H CH Glimmer Noblesse Always The Princess
Class 31 Veteran Bitch (5 Entries, 1 Absent)
1st Sh Ch Anlory Carinna JW
2nd Suteresett Miss Curious About Henaleas JW
3rd Lochlorien Prime Suspect for Andley JW ShCM
4th Bardonhill Rita Skeeter at Coppersheen
Class 32 Special Field Trial Bitch (2 Entries, 0 Absent)
1st Lynwood Airs N’Graces at Kedalita
2nd Dunroon Ginger Rogers at Kedalita
Classes for Both Sexes
Judge Miss Suzy Roffey (Araki)
Class 33 Field Trial Dog or Bitch (2 Entries, 2 Absent)
1st -
Class 34 Brace (5 Entries, 2 Absent)
1st Mr G and Mrs C Stevenson
2nd Miss Glonekova
3rd Mrs S Coreless
Class 35 Progeny (0 Entry, 0 Absent)
1st -
Special Stakes Classes
Judge Mr Gideon Hoeksema (Blazing Bronze)
Class 36 The Christine Heron Memorial Junior Stakes (8 Entries, 3 Absent)
1st Staratlanta Out A Time
2nd Gwendariff Its Numero Uno at Bonhomie
3rd Newgay Oban
4th Sixoaks Leading Lady
5th Braidmount Come To me
Class 37 The Geoff Coupe Memorial Post Graduate Stakes (12 Entries, 2 Absent)
1st Anlory Carignan JW
2nd Lochlorien True Detective In Anlory
3rd Forfarian’s Hidden Secret with Rionore
4th Kerrydown One Man
5th Swiftlark First Light Over Coppersheen
6th Swiftlark First Knight
7th Aoibheanne’s Rough Diamond with Shushana JW
Class 38 The Pat Rhodes Memorial Open Stakes (9 Entries, 3 Absent)
1st Sh Ch Forfarian I’m Sexy An I Know It JW
2nd Lochlorien Scully Foxes Andley ShCM
3rd Sh Ch Anlory Carinena JW
4th Caskey’s Mischief of Stylersetts JW

X

Copyright Bardonhill

Copyright Bardonhill. All Rights Reserved.