Darlington Dog Show Society 15 September 2019

Darlington
Dog Show Society
15 September 2019

Judge: Mrs E Laidlaw
Entry: 117 Dogs making 132 Entries

Winning his 2nd Challenge Certificate followed by Best of Breed
Congratulations to Paula and Phil Lucas with
Rowan Darlington 2019 0B5A9280
Bardonhill Eternal Flame Among Amberlight JW
Photo: Ian Newsham
~~~~~
The Bitch Challenge Certificate was awarded to
Richard Bott, Anthony Allen and Angela Morgan with
Sh.Ch. Quensha Tumble and Twirl JW
~~~~~
The Res.Dog CC was awarded to
Gordon and Debra Rowbottom with
Sh.Ch. Lanstara Spring Moon
~~~~~
The Res.Bitch CC was awarded to
Mona Hunter and Will Brown with
Sh.Ch./Int Ch. Fairhaven Louise Mountbatten at Braidmount
~~~~~
Best Puppy was awarded to
Julie and Paul Humphreys with
Alolfrana Miss Daisy at Henaleas
~~~~~
Best Veteran was awarded to
Sally Foster and June Walsh with
Millcroft Chase The Moon To Shanoah
~~~~~
Full Results posted on www.highampress.co.uk

Congratulations to all the Winners

We will be pleased to add photographs of any of the above dogs if anyone would like to send them in to us


 

Irish Setter Cub of Scotland 8 September 2019

Irish Setter Cub of Scotland 
Open Show
8 September 2019

Judge: Jackie Boyd-McNeil (Glennlokhen)
1. BIS RBIS

Best In Show Alcorn, Clayton & Stafford’s
Gwendariff Red Light Show Farnfield (L)
Reserve Best in Show Hunter & Brown’s
SH CH & INT CH Fairhaven Louise Mountbatten at Braidmount (R)
~~~~~
5. Best Dog Res BD

Best Dog Alcorn, Clayton & Stafford’s
Gwendariff Red Light Show Farnfield (L)

Reserve Best Dog Murchison’s
Pawsword Paperback Writer for Corphin (R)
~~~~~
6. Res Best Bitch Best Bitch
Best Bitch Hunter & Brown’s
SH CH & INT CH Fairhaven Louise Mountbatten at Braidmount  (R)
Reserve Best Bitch Wilson’s
Pawsword Promise (L)
~~~~~
4. BPIS

Best. Puppy in Show Borthwick’s
Lotushill Scotch and Wry
~~~~~
3. RBIS BV

Best Veteran in Show Hunter & Brown’s
SH CH & INT CH Fairhaven Louise Mountbatten at Braidmount

Photos for Slideshow  and results kindly supplied by Linzie Richardson and Laura Kolbach

View Slideshow on Bardonhill Smugmug




City of Birmingham 1 September 2019

City of Birmingham
1 September 2019

Judge: Mrs Jill Holley
Entry 129 Dogs making 134 Entries
~~~~~
Winning his 33rd Challenge Certificate,followed by
Best of Breed, and then Gundog Group 2 under judge Mr R Strudwick -
Congratulations to Alec Stewart and Danielle Ritchie-Smith with
whippersnapper birmingham city 010919
Sh.Ch. & Ir.Sh.Ch. Gwendariff Whippersnapper JW
~~~~~
The Bitch Challenge Certificate was awarded to
Blake Crocker with
Sh.Ch. Riverbrue Gloriana
Congratulations
~~~~~
The Res.Dog CC was awarded to Blake Crocker with
Sh.Ch. Copper's War of Roses
~~~~~
The Res.Bitch CC was awarded to Debs Armitage with
Sh.Ch. Gwendariff Coco Nut Cream
~~~~~
Best Puppy and Gundog Puppy Group 3
was awarded to Marita Bott  with
Barbie 6mths grp3 Birmingham 010919 newsham 0B5A8984
Bardonhill Barbie Girl

~~~~~
Best Veteran was awarded to Tania Gardner with
Sh.Ch. Thendara Jocasta JW
~~~~~
Best Junior  and Junior Group 2 was awarded to Sue Edwards with
Gwendariff Ucantmissme Bonhomie JW
~~~~~
Full results on www.highampress.co.uk

Congratulations to all the Winners


 

Richmond 8 September 2019

Richmond
8 September 2019

Judge: Flo  Barker (Flinthill)
Entry 110 Dogs making 128 Entries
~~~~~
Winning the Bitch Challenge Certificate
followed by Best of Breed
Congratulations to Richard Bott, Anthony Allen and Angela Morgan with
bree richmond 2019
Sh Ch Quensha Tumble And Twirl JW
~~~~~
Winning the Dog Challenge Certificate
Congratulations to Blake Crocker with
arthur richmond 2019
  Sh Ch Copper's War Of Roses
Also Winner of the Eukanuba Champion Stakes Class day 3
and Reserve Overall Champion Stakes
~~~~~
The Res Dog CC was awarded to Tony & Bev Drinkwater with
Brabrook Whispered
~~~~~
The Res Bitch CC was awarded to Blake Crocker with
Sh Ch Riverbrue Gloriana
~~~~~
Best Puppy was awarded to Julie and Paul Humphreys with
henaleasMiss Daisy at Richmond BPIB 19 002
  Alolfrana Miss Daisy At Henaleas 
~~~~~
richmond 2019 1
Best Veteran was awarded to Sally Foster and June Walsh with
Millcroft Chase The Moon To Shanoah (2nd L)
~~~~~
Best Special Beginner  Sandra Corless with
Swiftlark Second Nature (L)
~~~~~
Full Results posted on www.highampress.co.uk

We will be pleased to add photos of any of the above dogs if anyone would like to send them in to us.

Congratulations to all the Winners


Scottish Kennel Club 25 August 2019

Scottish Kennel Club
25 August 2019

Judge: Mrs J Iles-Hebbert
Entry 62 Dogs making 72 Entries
~~~~~
Congratulations to Gordon and Debra Rowbottom
on winning The Dog Challenge Certificate and
Best of Breed followed by Gundog Group 3 under
Judge Mrs Valerie Foss with
lanstara springmoon2019skc
Photo: Laura Kolbach
SKC lanstara spring moon Sloane
Sh.Ch. Lanstara Spring Moon
Photo kindly supplied by Gabrielle Sloane
~~~~~
and Congratulations to
Richard Bott, Anthony Allen and Angela Morgan
on winning the Bitch Challenge Certificate with
SKC Bree 2019 Sloane
Sh.Ch. Quensha Tumble and Twirl JW
Photo kindly supplied by Gabrielle Sloane
~~~~~
The Res.Dog CC was awarded to
Irene McNeil and Jackie Boyd-McNeil with
Gwendariff Gonna Go for Gold at Glennlokhen
~~~~~
The Res. Bitch CC was awarded to Glynis Hyslop with
Gwendariff on a Rollacoasta
~~~~~
skc2019DSC 0386 002
Best Puppy was awarded to
David Bell and Gillian Barker Bell with
Balintyne Let It Be Me
(L)
~~~~~
Best Veteran and Veteran Group 3
was awarded to Mona Hunter and Will Brown with
Sh.Ch./Int.Ch. Fairhaven Louise Mountbatten at Braidmount
(R)
~~~~~
Best Special Beginner
was awarded to Susan Davison with
Bardonhill You Don't Fool Me
(below right)
~~~~~
skc2019DSC 0387
Dog CC,   Bitch CC,   Best Puppy,   Best Veteran   Best Special Beginner
skc2019DSC 0446
Best of Breed with Group Judge: Mrs Valerie Foss
Photo: Laura Kolbach
skc2019DSC 0385 002
Dog CC winner, Bitch CC Winner, Best Puppy
Photo: Laura Kolbach
noodle
Sh.Ch. Thendara Pot Noodle JW
Owned by Dee Milligan-Bott & Jeremy Bott
Winner of the Veteran Stakes Class
Photo: Laura Kolbach

Congratulations to All The Winners
Full Results on www.fossedata.co.uk


 

 

X

Copyright Bardonhill

Copyright Bardonhill. All Rights Reserved.